ویروس کرونا چیست ؟

کرونا ویروس‌ها (Coronaviruses) طیف وسیعی از ویروس‌ها از سرماخوردگی معمولی تا سارس و مرس را در بر می‌گیرند. این ویروس‌ها اولین بار در سال 1960 کشف شدند و مطالعه بر روی آن‌ها تا اواسط دهه 1980 ادامه یافت. تا سال 2020 هفت نمونه از این ویروس کشف شد که آخرین آن‌ها در شهر ووهان (Wuhan) چین در دسامبر 2019 در نمونه‌های انسانی شیوع پیدا کرد.

نام کرونا ویروس ریشه لاتین دارد که معنای تاج (crown) است و این نام‌گذاری به دلیل ساختار ظاهری آن زیر میکروسکوپ پیشرفته الکترونی است. این بیماری تاکنون بالغ بر 20000 نفر را مبتلا کرده است که از این تعداد حدود 400 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

طبق اخبار سازمان بهداشت جهانی تا تاریخ 6 فوریه 2020 مصادف با 16 بهمن 1398، ویروس جدید کرونا هنوز به مرحله «همه‌گیری جهانی» نرسیده است. در این راستا، مدیر پیشگیری از بیماری‌های عفونی سازمان بهداشت جهانی گفت: در حال حاضر در مرحله اپیدمی چندکانونی هستیم و تلاش می‌کنیم از سرایت بیماری در کانون‌ها جلوگیری کنیم.

ما در مجموعه ویترین مد، وظیفه خود دانستیم به عنوان مرجع تصویربرداری پزشکی نسبت به نشر اطلاعات کامل در مورد این بیماری و راه‌های جلوگیری از آن اقدام کنیم.

منشا ویروس کرونا چیست و چه افرادی بیشتر به آن مبتلا می شوند؟

ویروس‌های کرونا، ژنوم RNA دارند و در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر بروز می‌کند. ابتلا به ویروس کرونا در سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، فشارخون، بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های ریوی و... بیشتر از سایرین است. همچنین بیماران سرطانی که رادیوتراپی انجام می‌دهند، بیمارانی که سابقه سکته قلبی دارند و زنان باردار و شیرده از قشر آسیب‌پذیر در برابر انواع بیماری‌ها هستند.

کرونا ویروس‌ها معمولا منشا حیوانی دارند. با گسترش ویروس کرونا، فعالان اجتماعی چینی درخواست کردند که فروش حیوانات وحشی در این کشور برای همیشه ممنوع شود. سه نهاد رسمی چینی طی دستور کار مشترکی اعلام کردند که جمع آوری، حمل، نگهداری یا فروش حیوانات وحشی تا پایان وضعیت ویروس کرونا، موقتا ممنوع است. این دستور پس از اینکه ویروس شناسان چینی خفاش ها را منشا این عفونت تنفسی معرفی کردند، صادر شد.

ویروس کرونا تا به امروز چندین بار به صورت خطرناک و کشنده در بین انسان‌ها گسترش یافته است. بار اول در سال 2002 و 2003 فراگیری ویروس کرونای سارس (SARS) در چین آغاز شد که گمان می‌رفت از خفاش‌ها نشات شده باشد. ویروس سارس، در بیش از 30 کشور شیوع یافت و موجب مرگ حدود 1000 نفر در جهان شد. دو سال بعد گونه جدید ویروس کرونا به نام HCoV-NL63 کشف شد و خانواده جدیدی به نام HCoV-HKU1 در هنگ کنگ شناخته شد.

گونه جدیدتر این ویروس در سپتامبر 2012 به نام کرونای مرس
MERS-CoV در عربستان سعودی کشف شد. این بیماری به نام سندروم نارسایی تنفسی خاورمیانه یا مرس (MERS) نام‌گذاری شد. منشا ویروس مرس، از شتر به انسان منتقل شده بود و باعث ابتلای بیش از 2000 بیمار و مرگ حدود 800 نفر از آن‌ها شد.

در نهایت جدیدترین گونه کرونا به نام nCoV-2019 در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد. ساختار ژنتیکی نسل جدید ویروس کرونا 96% شبیه به ویروس شایع در بدن خفاش‌ها است.

 

بیماری کرونا چه علائمی دارد و چگونه باید آنها را تشخیص دهیم؟

کرونا ویروس در شهر ووهان استان هوبئی چین با شیوع گستره علائم سینه پهلو مشاهده شد. علائم این بیماری به سرماخوردگی و آنفولانزا شباهت بسیار دارد و اکثر بیماران با عارضه سرفه‌های خشک مواجه می‌شوند. علامت‌های اصلی این بیماری عبارتند از:

https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png تب
https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png تنگی نفس
https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png مشکلات حاد تنفسی
https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png اختلالات انعقادی خون
https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png مشکلات حاد گوارشی نظیر اسهال
https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png سرفه (معمولا سرفه‌ها خشک و بدون دلیل هستند)
https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png نارسایی کلیه (در حدی که ممکن است بیمار را به همودیالیز نیازمند کند)

 

نحوه انتقال ویروس کرونا چگونه است و چطور می شود از آن پیشگیری کرد؟

روش انتقال ویروس کرونا در گونه‌های مختلف، متفاوت است. گاهی اوقات انتقال بیماری مانند آنفولانزا از طریق سرفه و عطسه است و در فضاهای باز، احتمال انتقال بیماری کمتر است. در مورد کرونا ویروس جدید، ساز و کار انتقال بیماری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است اما علاوه بر انتقال ویروس از حیوان به انسان، انتقال ویروس بین افراد نیز مشاهده شده است. هر فرد مبتلا به کرونا می‌تواند سه فرد دیگر را به این بیماری مبتلا کند. برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، اقدامات زیر الزامی است:

https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png عدم تماس دست با چشم‌ها و بینی
https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png پخت کامل گوشت و تخم مرغ قبل از مصرف
https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png پرهیز از تماس حفاظت نشده با حیوانات وحشی و دام‌های زنده
https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png استفاده از دستمال در زمان سرفه یا عطسه یا گرفتن جلوی دهان با آرنج
https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png پرهیز از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند
https://www.vitrinmed.com/Uploads/Editor/%D8%AA%DB%8C%DA%A9.png شستشو دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از ژل ضدعفونی‌کننده حاوی الکل

جامعه رادیولوژی آمریکای شمالی (RSNA) از ثبت ویژگی‌های تصویری کرونا ویروس در تصاویر سی تی اسکن خبر داد. پژوهشگران آمریکایی این مطالعه این طور ادامه دادند که نمی‌توان تنها با بررسی ابتدایی تصاویر سی تی اسکن به وجود کرونا ویروس پی برد.

 

آیا استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر است؟

ویروس شناسان اعتقاد دارند که ماسک در جلوگیری از انتقال ویروس‌های هوازی اثری ندارد. با این حال شواهد نشان می‌دهند که استفاده از ماسک می‌تواند با جلوگیری از پخش شدن سرفه و عطسه، خطر انتقال ویروس را کاهش دهد. همچنین استفاده از ماسک می‌تواند به پیشگیری از انتقال ویروس‌ها از طریق دست به دهان موثر باشد. بهتر است از ماسک‌هایی استفاده شود که کاملا بر دهان فیکس می‌شوند و فیلتر هوا دارند. ماسک‌های معمولی که معمولا شل هستند و فیلتر هوا ندارند، تاثیری در جلوگیری از انتقال ویروس ندارند. در حقیقت استفاده از ماسک برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا لازم است اما کافی نیست.

 

ویروس کرونا چقدر خطرناک است؟

ویروس کرونا به دلیل دوره کمون یا نهفتگی آن، در مرکز توجه قرار گرفته است. یعنی ویروس کرونا می‌تواند قبل از بروز نشانه‌های بیماری، از فردی به فرد دیگر منتقل شود. دوره نهفتگی این بیماری 2 الی 14 روز است. با توجه به اینکه دوره درمانی عفونت این بیماری طولانی است، ممکن است بیماران بیشتری در این دوره به کام مرگ کشیده شوند.

آمار مرگ و میر بیماران مبتلا به ویروس کرونا حدود 2 الی 4 درصد است یعنی از هر 100 نفری که به این بیماری مبتلا می‌شوند تنها 2 الی 4 نفر، می‌میرند. بیماری آنفولانزا یا گریپ هر سال سه تا 5 میلیون نفر را مبتلا می‌کند و حدود 290000 تا 650000 نفر را به کام مرگ می‌کشد؛ اما چون همه با این بیماری آشنایی دارند، افراد در مواجهه با این بیماری وحشت‌زده نمی‌شوند.

بیشتر افراد می‌دانند معمولا بعد از 14 روز از ابتلا به آنفولانزا خوب می‌شوند و کسی فکر نمی‌کند که چون آنفولانزا گرفته است، می‌میرد. مالاریا، سل و سرخک نیز آمار بالایی در مرگ و میر انسان‌ها دارند. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، در سال 2018 حدود 1.5 میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل ابتلا به بیماری سل، 405 هزار نفر به دلیل ابتلا به مالاریا و 140 هزار نفر نیز به دلیل ابتلا به سرخک جان خود را از دست دادند.

نکته جالب اینجاست که سرمایه‌گذاران به بیماری‌های شناخته ‌شده توجه کمتری می‌کنند اما ناگهان یک بیماری ناشناخته مثل کرونا ویروس همه توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. این در حالی است که مدتی بعد دیگر نه خبری از این بیماری است و نه کسی به آن توجه می‌کند.

اقدامات کشورهای مختلف برای پیشگیری از اپیدمی کرونا ویروس

در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و تنها راه مقابله با آن پیشگیری است. در شهر ووهان و شهرهای آلوده چین، شبکه حمل و نقل عمومی بسته شده است و حدود 60 میلیون نفر در شهرهای مختلف چین قرنطینه شده‌اند. اجتماعات و گردهمایی‌های عمومی در شهر ووهان ممنوع شده است و استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی توسط دولت الزامی اعلام شده است. تمامی کشورها مسافرینی که از ووهان می‌آیند را مورد غربالگری قرار می‌دهند.

اغلب کشورها از جمله: بریتانیا، روسیه، ژاپن، پاکستان و ایتالیا مرزهای خود را به روی چین بسته‌اند. آمریکا و استرالیا محدودیت‌هایی را برای ورود اتباع چینی و خارجی‌هایی که اخیرا به چین سفر کرده‌اند، اعمال کرده‌اند. این اقدامات موجب انزوای عمیق چین شده است.

برخلاف تصور عمومی، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی این اقدامات را بی‌نتیجه دانست و گفت: بستن مرزها موجب تسریع شیوع بیماری می‌شود زیرا تقاضای عبور و مرور غیررسمی را بالا می‌برد. این امر موجب می‌شود تا غربالگری در مرزها به درستی انجام نگیرد.